Kredyt gotówkowy – to warto wiedzieć

Kredyt gotówkowy, to dla wielu osób sposób na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Dzięki temu, że banki ułatwiają procedurę zaciągania kredytu, coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Każdemu zdarzy się być od czasu do czasu w trudnej sytuacji, gdy wsparcie finansowe jest nieodzowne. Nagłe wydatki mogą sprawić, że środki finansowe będą nam potrzebne. Co możemy wtedy zrobić? Pierwsze pytanie, które może przyjść nam do głowy przez zaciągnięciem kredytu gotówkowego, może dotyczyć tego, kto może otrzymać kredyt. Jest kilka warunków, które należy spełnić, by bank udzielił nam kredytu. Pierwszym z nich jest posiadanie zdolności kredytowej. Czym jest zdolność kredytowa? Zdolność kredytowa, to zdolność do spłaty kredytu w terminie określonym w umowie. Drugim czynnikiem branym pod uwagę jest wiarygodność kredytowa, jest to nic innego, jak historia spłaty zaciągniętych zobowiązań. Bank sprawdzi więc, czy dotychczas spłacaliśmy podjęte przez nas pożyczki w terminie. Jeśli do tej pory spłacaliśmy regularnie nasze zobowiązania i nie mamy opóźnień, to jest spora szansa, że bank udzieli nam kredytu, pod warunkiem posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Naszą historię bank sprawdzi w Biurze Informacji Kredytowej. Warto dodać, że sami też możemy sprawdzić nasz status w BIKu. W celu otrzymania kredytu gotówkowego musimy przygotować niezbędne dokumenty. Wśród nich jest dokument potwierdzający naszą tożsamość, na jego podstawie bank zweryfikuje nasze dane. Dane wpisujemy też w formularz kredytowy. Kolejny dokument to zaświadczenie o dochodach, informacja o wysokości osiąganych przez nas dochodów stanowi kluczową informację. To na jej podstawie bank oceni naszą zdolność kredytową. Zaświadczenie o dochodach możemy otrzymać od pracodawcy. Czasami istnieje też możliwość samodzielnego wydruku tego rodzaju danych z systemu.

Warto wiedzieć, że każdy bank sam ustala warunki kredytowe. Dlatego zdolność kredytowa może się różnić w zależności od banku. Chociaż osoba, która ma małe zarobki ale spłacała w terminie swoje zobowiązania, ma większe szanse na otrzymanie kredytu niż osoba, która zarabia więcej, ale zalega ze spłatą. Coraz więcej banków pozwala też na zaciąganie kredytu osobom, które pracują na umowie zlecenie lub dzieło. Zdarzają się też tzw. Kredyty bez zaświadczeń o zarobkach. Kwota tego rodzaju zobowiązania jest jednak zazwyczaj niższa.

Zobacz także:  Zalety i wady kredytów gotówkowych

Przed zaciągnięciem kredytu warto znać też kilka pojęć. Pośród nich jest między innymi RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To wskaźnik, który w procentach wskazuje cały koszt kredytu. Jest on wyliczany indywidualnie pod dany kredyt. Podczas jego wyliczania pod uwagę bierze się między innymi datę udzielenia kredytu, okres spłaty oraz wszelkie inne opłaty. Nie bez znaczenia jest też pojęcie koszty udzielanej pożyczki. Koszty uzależnione są zazwyczaj od kilku czynników. Na wysokość kosztów wpływa między innymi wysokość oprocentowania. Nie może być ono jednak wyższe niż 10% w stosunku rocznym. Na koszt kredytu składają się też prowizja, za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, opłaty za comiesięczną obsługę i wiele innych. Dodatkowo, jeśli nie spłacamy w terminie rat, wtedy bank może nam naliczyć odsetki karne, które podwyższą kwotę i koszty kredytu. Myśląc o kredycie warto zapoznać się również z pojęciem rat równych i malejących. Zazwyczaj mamy do wyboru właśnie raty równe lub malejące. Różnią się one od siebie. Trudno określić jednoznacznie, które z nich są lepsze. Tak naprawdę jest to zazwyczaj uzależnione od indywidualnych uwarunkowań. Raty równe stanowią równe obciążenie wobec banku. W każdym miesiącu będziemy więc spłacać taką samą kwotę. Chociaż zmieniają się proporcje pomiędzy częścią kapitałową, a odsetkową. Na początki będą spłacane przede wszystkim odsetki, a później obciążenie. W przypadku rat malejący, w każdym miesiącu będą one o kilka procent mniejsze. Przy czym na co miesięczną ratę składają się obciążenie kapitałowe oraz odsetki. Minusem spłaty tego rodzaju zobowiązania są początkowo wysokie raty. Jest to więc zazwyczaj dobry wybór w przypadku osób z dużą zdolnością kredytową.

Biorąc kredyt powinniśmy również dokładnie zapoznać się z harmonogramem spłat. Podczas podpisywania umowy otrzymamy właśnie wspomniany harmonogram. W dokumencie tym znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące okresu spłaty kredytu. A więc, miesiąc, saldo początkowe czy spłata kredytu i pełna rata. Zapoznając się z umową koniecznie dowiedzmy się również czy istnieje możliwość przedterminowej spłaty całej kwoty przed terminem. W takim przypadku bank powinien oddać nam wszelkie koszty w tym część pobranych już wcześniej opłat i prowizji. Dowiedzmy się także, co grozi nam w przypadku problemów w spłacie pożyczki. Wtedy najpewniej bank naliczy nam karne odsetki. Czasami wiąże się to również z poważniejszymi konsekwencjami. Niekiedy bank może nawet przejąć nasz majątek, jak to ma miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Nie trzeba chyba dodawać, że decyzja taka powinna być dobrze przemyślana.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy dla firmy – te wskazówki mogą Ci się przydać!

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.