Jakie istnieją rodzaje kredytów gotówkowych i o czym one decydują?
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wymaga od nas pewnej wiedzy. Trzeba bowiem być zorientowanym w tym temacie, aby dokonać wyboru oferty, czy też przeanalizować poszczególne propozycje oraz swoje finanse. Jedną z podstawowych kwestii, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, są ich rodzaje. Zasadniczo występują dwie odmiany tego typu zadłużenia. Znajomość różnic między nimi jest niezbędna do tego, aby podjąć świadomą decyzję w zakresie zaciągnięcia takiego zobowiązania. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że jest to tylko jedno z wielu zagadnień, które musimy wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym.
Kredyty gotówkowe bez dowolności dysponowania środkami
Istnieją kredyty gotówkowe na określony cel, w których umowa dokładnie reguluje, w jaki sposób możemy wydać pieniądze. Wiążą się z tym ograniczenia, ponieważ nie mamy dowolności dysponowania środkami – musimy je wykorzystać tak, jak zostało to ustalone w kontrakcie. Niemniej jednak często można znaleźć atrakcyjne opcje w tym zakresie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby zweryfikować, czy planowany przez nas cel pokrywa się z tym, który jest uwzględniony w umowie z instytucją bankową. W przeciwnym razie cała operacja może z naszej perspektywy stracić sens.
Kredyty gotówkowe z dowolnością dysponowania środkami
Drugą odmianą kredytów gotówkowych są te przeznaczone na dowolny cel. Tutaj nie mamy do czynienia z ograniczeniami – możemy wydać pieniądze tak, jak tego chcemy. Daje nam to bardzo wiele swobody oraz sprawia, że kredyty gotówkowe mogą się sprawdzić w naprawdę rozmaitych sytuacjach, również w przypadkach, gdy chodzi o całkowicie nietypowe wydatki. Jest to ciekawa opcja również dla tych, którzy znają orientacyjny budżet, który jest im potrzebny, ale jeszcze nie mają konkretnie sprecyzowanego wydatku – jest to raczej dość rzadka sytuacja, niemniej jednak może ona mieć miejsce, na przykład, w odniesieniu do nabycia prezentu dla bliskiej nam osoby.
Sam rodzaj kredytu gotówkowego jest tylko jednym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru oferty. Powinniśmy bowiem również ustosunkować się do pozostałych parametrów propozycji takich jak chociażby oprocentowanie, wysokość rat, opłaty dodatkowe, czy też czas trwania zobowiązania. Dodatkowo trzeba uwzględnić w swoich przemyśleniach także kwestie dotyczące naszego budżetu – należy zweryfikować w szczegółach, czy nasza sytuacja finansowa jest adekwatna do zaciągania długów oraz jakie dokładnie zobowiązanie jest dopasowane do naszych możliwości spłaty zadłużenia.