Jak zabrać się za restrukturyzację zadłużenia?

Naprawa mocno zadłużonego gospodarstwa domowego na pewno wymaga wielu starań, ale nie musi być bardzo trudna. W artykule porozmawiamy o najpopularniejszych, od dawna sprawdzonych narzędziach restrukturyzacyjnych, a także o perspektywach wychodzenia z negocjacjami do banków komercyjnych.

Profesjonalne podejście do wychodzenia z nadmiernego zadłużenia

W restrukturyzacji zadłużenia, a także w optymalizacji określonych metod naprawczych specjalizuje się obecnie wiele kancelarii prawno – finansowych dobrze zorientowanych z polityką różnych instytucji finansowych. Większość takich kancelarii funkcjonuje na zasadzie prowizyjnej. Dopiero po odniesieniu sukcesu w obniżeniu kosztów zobowiązania kredytobiorca ponosi pewne koszty, które się jednak opłacają biorąc pod uwagę wyjście z opresji ogłoszenia ewentualnej upadłości konsumenckiej. Dlaczego nie warto dopuścić nigdy do bankructwa gospodarstwa domowego? Po pierwsze stracisz praktycznie cały majątek trwały na rzecz wierzycieli, a to niekoniecznie zaspokoi wszystkie roszczenia. W wielu przypadkach dochodzi do nagromadzenia wręcz absurdalnego odsetek karnych. To bardzo niebezpieczny obszar, który należy już analizować przy zaciąganiu nawet pożyczek krótkoterminowych. Do najpopularniejszych narzędzi naprawczych należy naturalnie konsolidacja oceniana bardzo pozytywnie przez kredytobiorców. Pozytywna ocena wynika z faktu, ze konsolidacja kredytów gwarantuje niską ratę miesięczną, nie wymaga dopełniania wielu formalności. Te mają duże podobieństwo do udzielania zwykłego kredytu gotówkowego, chociaż z reguły na niższym oprocentowaniu. Konsolidacja kredytów to o tyle ciekawa propozycja, że zarządza zadłużeniem na koncie osobistym, pożyczkami w parabankach, kredytami zaciągniętymi w marketach, limitami na kartach kredytowych. Możliwości jest bardzo dużo. Konsolidacja to zatem opcja dopasowania do potrzeb praktycznie każdego gospodarstwa domowego, które nadmiernie przesadziło z kompletowaniem różnych grup zobowiązań.

Dodatkowe narzędzia przydatne w optymalizacji zadłużonego budżetu domowego

Inne szanse na szybką restrukturyzację to po prostu prowadzenie negocjacji z bankiem, wykorzystanie zazwyczaj opcjonalnych wakacji kredytowych, poszukiwanie tańszych kredytów w konkurencyjnych bankach detalicznych. Ostatecznie możesz naturalnie pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, ale to tylko strefa zarezerwowana kredytobiorcom narażonym na sytuacje losowe – kryzysowe. Czy wykorzystujesz wskazane metody restrukturyzacyjne i jak oceniasz ich skuteczność?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.