Czy polityka monetarna ma wpływ na zainteresowanie kredytem?

Polityka monetarna to jedno z ważniejszych pojęć ekonomicznych, istotnych z perspektywy każdego kredytobiorcy. Polityka monetarna w dużym stopniu steruje podażą pieniądza w narodowej gospodarce. Najważniejszy instrument polityki monetarnej to manipulacja stopami procentowymi, które wpływają bezpośrednio na cały rynek kredytowy. A zatem decyzje podejmowane przez Narodowy Bank Polski, inaczej bank centralny odbijają się na kredytobiorcach oraz kredytodawcach. W jaki sposób?

Zarządzanie kredytem i oszczędnościami przez stopy procentowe

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, kiedy w ogóle powstaje zainteresowanie kredytem? Przede wszystkim kredyt składa się z kilku składowych, a mianowicie z kapitału podstawowego, z prowizji wypłacanej instytucji finansowej, z oprocentowania kształtowanego, np. w ratach równych lub malejących, z ubezpieczenia. Najważniejsze jest jednak oprocentowanie uzależnione od wysokości stop procentowych, a także odgórnych wytycznych NBP. Kiedy Narodowy Bank Polski obniża stopy procentowe, wtedy kredyt gotówkowy staje się znacznie tańszy. Czas niskich stóp procentowych to jednocześnie szansa na pobudzenie akcji kredytowej wśród społeczeństwa i dużych inwestorów. W takich warunkach bardziej opłaca się wziąć kredyt niż oszczędzać na standardowych lokatach bankowych. Niskie stopy procentowe i pobudzenie akcji kredytowej to element bardzo potrzebny, aby wyeliminować niekorzystne procesy deflacji. Akurat deflacja jest dobra dla konsumentów, ale zła dla producentów. Trzeba bowiem dokładać do wytworzenia niektórych dóbr. Bez zaangażowania Narodowego Banku Polskiego, bez manipulowania stopami procentowymi negatywne procesy gospodarcze posiadają tendencję do dynamicznego pogłębienia. Bez regulacji nie ma zatem społecznej normalności, także w zarządzaniu kapitałem, oszczędnościami, kredytem.

Polityka monetarna i jej obserwacja to szansa dla każdego kredytobiorcy

Monitorowanie polityki monetarnej i wszystkich działań Narodowego Banku Polskiego przydaje się kredytobiorcom pragnącym obniżyć długoterminowo koszty zobowiązania. Wiedza o stopach procentowych umożliwia wytypowanie idealnego momentu na podpisanie długiej umowy kredytowej. Czy obserwujesz kształtowanie się stóp procentowych w gospodarce?

Zobacz także:  Jak długo trwa staranie się o kredyt gotówkowy?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.