Kredyt hipoteczny: czy można go spłacić przed czasem?

Zaokrąglij spłaty

Spójrz na spłatę kredytu hipotecznego i zaokrąglij w górę. Na przykład nasz ekspert twierdzi, że jeśli Twoja miesięczna spłata wynosi 2261 zł, to płać 2200, bo to znacznie może obniżyć spłaty kredytu hipotecznego – nawet o rok!

Zwiększ swoje płatności

Każdy dobry doradcza ds. kredytów hipotecznych twierdzi, że spłacanie spłat kredytu hipotecznego co dwa tygodnie zamiast co miesiąc może sprawić, że będziesz się starać bez większego wysiłku – ale efektu dla twojego konta i samopoczucia będą ogromne. Nie proś swojego pożyczkodawcy, cokolwiek byś nie robił, aby po prostu przestawił spłatę na dwa tygodnie - dostosują kwotę tak, abyś był zadłużony przez całe 25 lub 30 lat, a zatem spłaciłby jej pełne odsetki. Musisz dowiedzieć się, co to jest połowa, a następnie po prostu ustanowić to polecenie zapłaty.

Przejdź na płatność co dwa tygodnie

Zamiast dokonywania jednej miesięcznej płatności, możesz dokonać płatności w połowie wielkości co dwa tygodnie. Innymi słowy, jeśli zwykła spłata kredytu hipotecznego wynosi 1000 zł miesięcznie, zamiast tego płacisz 500 zł co drugi tydzień. Będzie to miało prawie taki sam wpływ na budżet jak jedna płatność miesięczna, ale ponieważ jest 52 tygodnie w roku, dwutygodniowy harmonogram płatności spowoduje 13 pełnowymiarowych płatności rocznie zamiast normalnych 12. Będziesz robił cała dodatkowa płatność każdego roku bez konieczności szukania dodatkowych pieniędzy. Warto tutaj spojrzeć na niektóre rzeczywiste liczby, jeśli masz 30-letnią hipotekę w wysokości 200 000 zł o oprocentowaniu 5%, dokonywanie dwutygodniowych zamiast miesięcznych płatności pozwoliłoby zaoszczędzić 34 328 zł na odsetki i umożliwić spłatę pożyczki prawie pięć lat wcześniej (!)

Pomysł spłaty pełnej kwoty kredytu hipotecznego może być dość zniechęcający. W końcu mówimy o setkach tysięcy złotych. Spłacenie dziś tak dużej ilości pieniędzy byłoby prawdopodobnie niemożliwe (chyba że wygrałeś na loterii lub miałeś bogatego wuja, który przepisał Ci spadek). Jednak w rzeczywistości dość łatwo jest zaoszczędzić lata lub nawet dekadę poza harmonogramem płatności, zwiększając kapitał własny i oszczędzając mnóstwo pieniędzy na spłatach odsetek.

Czy warto spłacać wcześniej kredyt hipoteczny?

Można mieć 30-letni kredyt hipoteczny, ale nie próbować spłacać go wcześniej. Dlaczego nie? Ponieważ jeśli oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 3,25%, można uzyskać lepszą spłatę finansową, zamiast tego przeznaczając wszystkie moje dodatkowe pieniądze na inwestycje. Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji, z całą pewnością skieruj swoją dodatkową gotówkę na konta emerytalne lub inne inwestycje i pozwól hipotece skończyć się samodzielnie.

Decyzja należy do Ciebie!